Monday, 18 October 2010

Главоболие по време на бременност - произход и лечение

Главоболието по време на бременност е често срещано. Всяка една бременна жена се е чудила как да се справи с него. Основният виновник за главоболието през първите 2-3 месеца на бременността са хормоните, които рязко променят количеството си в тялото на жената. При повечето жени и кръвното налягане се увеличава, което също води главоболие след себе си. Често главоболието е причинено от недостиг на магнезий.

Всички знаем, че приемането на аналгитици не е желателно по време на бременност. На пазара има болкоуспокояващи които могат да се пият от бременни, но за тяхното използване е нужно да се консултирате с гинеколога си. Парацетамола също помага. Ето няколко безвредни начина за справяне с главоболието:

Ако болката идва от синусите - потопете една кърпа в топла вода, изтискайте я леко и я поставете над носа и над очите.

Ако болката е от задната страна на главата и по врата - студен компрес на мястото.

Пийте кафе с повечко захар, то ще облекчи главоболието.

Опитайте се да заспите, усамотете се на някое тихо и тъмно място, дишайте дълбоко и пробвайте да заспите.

Старайте се да приемате колкото може повече течности.


Sunday, 17 October 2010

Мигрената и децата

Диагностицирането на мигрена става по-трудно с намаляването на възрастта на детето. Основната причина за това е невъзможността да определят вида на главоболието което чувстват. За да може по-лесно да определите, страда ли вашето дете от мигрена следвайте следните оказания.
1. Основният признак за наличие на мигрена е наличието на пристъпи на главоболие с продължителност от 2 часа до 3 дни. Ако това не е на лице, то най-вероятно при вашето дете става дума за обикновено главоболие.
2. Наличие на поне 3 от вторичните признаци на мигрената, които са:
- "туптящо" главоболие
- гадене, повръщане
- болката изчезва напълно толкова бързо колкото се е появила
- болка само от едната половина (лява или дясна) на главата
- аура преди главоболието
- хора страдащи от мигрена в семейството

Ако е на лице основният признак и минимум три от вторичните, то най-вероятно става дума за мигрена, при което е най-добре да потърсите съдействие от лекар.

Мигрената при децата се развива в два вида:
- обикновена - най-често срещаният вид мигрена. Характерно за този вид мигрена е липсата на аура преди пристъпа, главоболието е най-силно в областта на челото, както и отсъства едностранната болка (боли цялата глава)
- класическа - този вид мигрена е четири пъти по-рядко срещана от обикновената мигрена. При еня се наблюдава аура педи пристъпа на главоболие, а самата болка е пулсираща и едностранна.

Главоболието при децата

Главоболието, освен при възрастните, е често срещано като симптом при децата. По последни данни близо 75% от децата на възраст до 16 години са се оплаквали от главоболие, а три от всеки пет в гимназиалните класове, чувства болки в главата поне веднъж месечно. Тревожна е и тенденцията на регулярност при главоболието, което от своя страна пречи на учебните занятия на децата. Има много причинители на детското главоболие, но ние ще разгледаме основните, а именно:
- мигрена - от този вид главоболие страдат близо 4% от децата, като една четвърт от тях са под десет годишна възраст
- простуда - при децата е често срещано главоболието като симптом на простуда,грип, ангина или друго заболяване. Възможно е болката да е симптом на ушна инфекция или проблеми със някой зъб
- травма - всеки знае, че малчуганите беснеят и често нараняват телата си. Възможно е при игра да наранят главата или тила, в следствие на нараняването е много вероятно да ги боли глава няколко дена след като раната е заздравяла.
- лъжа - по-големите често се измъкват от училище с оправданието че ги боли глава. Поговорете с детето си и му обяснете, че не трябва да си правят шеги с здравето си.

Saturday, 16 October 2010

Хронично и клъстерно главоболие

1. Хронично главоболие
В последно време все по-често се среща така нареченото хронично главоболие. Според Световната здравна организация, от хронично главоболие страда 4-5% от населението на планетата. Тревожна е информацията, че все по-млади хора започват да се оплакват от такова главоболие.
Хроничното главоболие е главоболие, продължаващо поне 15 дена всеки месец. То се разделя на три основни вида:
- прогресиращо хронично главоболие - това е главоболие което се усилва с всеки изминал ден
- не прогресиращо хронично главоболие - при него, силата на главобола е почети еднаква всеки ден
- рецидивиращо хронично главоболие - този вид главоболие се появява и изчезва постоянно, а продължителността му е по 2-3 дена като се повтаря постоянно след 1-2 дена затишие

2.Повече за прогресиращото хронично главоболие
Най-честият причинител на това главоболие е вътречерепен (интракраниален) тумор. Той увеличава вътречерепното налягане, като по този начин предизвиква дразнене на рецепторите отговарящи за болката. Често се случва хората страдащи от този тип главоболие да се събуждат от сън в следствие на болката в главата, да им се гади и повръщат. Не забравяйте, че говорим за хронично заболяване продължаващо повече от 15 дена в месеца. Препоръчително е хората страдащи от такъв вид хронично главоболие да посещават профилактично своят личен лекар и да го информират за състоянието си.

3. Повече за непрогресиращото хронично главоболие
Този вид главоболие е често срещан при деца и младежи. Непрогресиращото главоболие се характеризира с продължително главоболие продължаващо дори и месеци. При него силата на болката е константа.
Често води до състояние на безпокойство или депресия.
Лекува се с трициклични антидепресанти.

4. Повече за рецидивиращото хронично главоболие
Това главоболие се свързва най-често с мигрената. При него главоболието има пикове и спадове, като дори се редува и с дни без болка.

5. Клъстерно (гроздовидно, групирано) главоболие.
Този вид главоболие се среща при по-малко от 4% от хората страдащи от главоболие, което го прави един от най-рядко срещаните. Любопитно при него е, че 95% от заболелите от клъстерно главоболие са мъже, а само 5% жени. Засяга хора след 20 годишна възраст и както мигрената, този вид главоболие също е наследствено. Смята се за най-силното главоболие, като симптомите са:
- силна болка от едната страна на главата засягаща само едната половина (лява или дясна), като болката е съсредоточена около слепоочието.
- окото в чиято половина е болката често сълзи
- пристъпът на болка трае до 3 часа и след това болният се чувства добре
- най-често болката започва по време на сън

6. Превенция на клъстерното главоболие
Както споменахме по-горе, този вид главоболие се предава наследствено, но има някои основни фактора, отключващи заболяването а именно:
- алкохолни напитки
- тютюнопушене
- стрес
Клъстерното главоболие се лекува с медикаменти използвани за лечението на мигрена, като се добавя и кислород, който спомага за по-бързото отминаване на болката.

Monday, 11 October 2010

Как да се отървем от главоболието

Главоболието, е доста неприятно и всеки се опитва да го излекува колкото се може по-скоро. В аптечната мрежа има голямо количество медикаменти срещу главоболие, но в последно време е модерно използването на алтернативна медицина и билки. Поради тази причина по-долу ще разгледаме няколко изпитани метода за справяне с болката в главата с помощта на природни средства.

Практиката при приемането на билки против главоболие е те да се приемат преди ядене. Логиката е, че при празен стомах, билките ще бъдат усвоени по-бързо и следователно лечебното им действие ще започне по-рано.

Ако сутринта се събудите с главоболие направете си една чаша айран, сложете в нея една чаена лъжичка сода бикарбонат и я изпийте (на гладно). До половин час ще осетите отшумяване на болката. Тази лечебна отвара е приложима и при хора страдащи от лека форма на мигрена.

Излекувайте главоболието с чай от хмел, маточина, дилянка и копър
В половин литър вода поставете по 2 чаени лъжички плодове от копър, корени от дилянка, листа от маточина и шишарки от хмел. Оставете сместа да кисне половин час, след което прецедете и пийте един час преди хранене. Приемайте по 100 мл., а при по-силна болка можете да удвоите дозата. Пийте всеки ден в продължение на няколко месеца, като правете паузи от по 10 дена всеки месец.

Запарете една супена лъжица жълт кантарион в 250 милилитра вряла вода. Прецедете и пийте 3-4 пъти на ден преди хранене.

В сутришното си кафе добавете сок от лимон. Кофеина и наличното количество Витамин С в лимонения сок ще спомогнат за бързото отшумяване на главоболието.

Изстискайте сока от няколко зелени ябълки, добавете малко мед и изпийте преди ядене. Освен, че ще се заредите с енергия, главоболието ще изчезне доста бързо.

От дълбока древност са известни лечебните свойства на ментата. Тя може да ви помогне и при главоболие. Една супена лъжица изсушени листа от мента се запарват в половин литър вряла вода. Прецеждате и пиете на гладно.

Лечебен чай при мигрена
Смесете 20 грама потайник, 30 грама мащерка, 50 грама маточина и иглика. Сложете една супена лъжица от сместа да ври 5 минути в половин литър вода. Пийте преди всяко ядене по 100-150 милилитра.