Sunday, 22 August 2010

Мигрена

Над 600 милиона души в света страдат от мигрена. Този вид главоболие продължаващо понякога до 3-4 дни може сериозно да попречи на извършването на всекидневните ви задължения. Главният причинител на мигрената е определен дразнител, който предизвиква спазми на артериалните съдове в мозъка, които след това се разширяват. По този начин се получава притискане на нервни окончания, които водят до главоболието. Между пристъпите на главоболие, нивото на серотонина в мозъка драстично се намалява, а по време на главоболието се повишава, като по-този начин създава вътрешен дисбаланс.

Мигрената покосява по-често жените, като това се дължи главно на хормонални изменения преди и след месечният цикъл, по време на бременността или през менопаузата. Интересен факт е, че според последни научни изследвания, мигрената се влияе и от наследствен фактор. Ако ваш родител, страда от мигрена, шанса и вие да се "сдобиете" с това неприятно главоболие е значителен. Също така, е установено, че ако имате роднина епилептик, шанса да заболеете от мигрена е по-висок.

Първите мигрени болки се проявяват най-често във възрастта между 20 и 25 години, но в последно време се забелязва падане на долната граница. Зачестяват и случаите на първи мигрени болки при хора над 50 години. Главоболието причинено от мигрената, отшумява с течение на времето, като почети не се наблюдава при хора над 65 годишна възраст. При една трета от хората страдащи от мигрена, пристъпите на главоболие, са предшествани от появата на аура - необичайни зрителни смущения.

Friday, 20 August 2010

Какъв вид може да бъде главоболието

Главоболието е едно от най-често срещаните неразположения. По данни на Световната Здравна Организация, близо 30% от населението на Земята, поне веднъж месечно се оплаква от главоболие. Най-често, главоболието е тензионно или в следствие на мигрена. Ето и повече информация за видовете главоболие:

  • Тензионното главоболие се проявява като не много силно, теменно или челно главоболие, като в някои случаи болката може да бъде зад областта на ушите. Една от основните му особености е, повлияването му от психическото натоварване на човека. Тензионното главоболие продължава от няколко минути до над 5-6 часа. Причината за този вид главоболие е свиването на около черепните мускули, или спазъм на мускулите на врата, което води до намалено кръвоснабдяване, а от там и появата на главоболие. За разлика от други видове главоболие, тензионното, не се усилва при физическо натоварване.
  • Следващото по честота главоболие е мигрената. От мигрена, в България страдат над 300 000 души, като над 200 000 от тях са жени. Според последни изследвания в областта на неврологията и проучването на човешкият геном, е установено, че повечето заболели от мигрена, са я получили по наследствен път. Причинителят на мигрената не е точно установен, но се знае, че е свързана с разширяването или стесняването на кръвоносните съдове в мозъка. Мигренното главоболие е остро, пулсиращо, много често само от едната страна на главата. Продължителността на главоболието варира от 2-3 часа до над 40 часа. Мигрената е съпроводена от гадене, появата на секрет от носа, повръщане, раздразнение и нетърпимост към светлина и шум.
  • Синузита е съпътстван с главоболие подобно на това, причинявано от мигрената. Разликата, е в това, че при мигрената, главоболието е по-остро от това при синузит. Главоболието започва сутрин, засилва се през деня и отшумява през нощта. Болката се увеличава, ако наведете главата си надолу или почукнете синусите си. Синусното главоболие се лекува доста ефективно от алтернативната медицина, но за това ще отделим специална статия.
  • Главоболие след травма на главата. ВНИМАНИЕ! Ако след припадане или удар в областта на главата или тила чувствате главоболие, задължително посетете лекар! Ако имате главоболие в следствие на удар, катастрофа, падане или припадък, става дума за мозъчно сътресение.
  • Главоболие при очни проблеми. Ако имате проблеми с очите или прекалено напрягате очният нерв е много вероятно да имате главоболи. Обикновените болкоуспокояващи (аналгетиците) не влияят на този вид главоболие, а ако то е силно, причината може да е глаукома. При всички случаи се консултирайте с офталмолог или личният си лекар.
  • Главоболие в следствие напрежение на шийните прешлени. Този тип главоболие се появява при неправилна стойка и неудобна поза. Ако работите в офис, пред компютър и работното ви място не ви е удобно, е много вероятно главоболието ви да е именно от този вид.
  • Медикаментозно главоболие. Приемането на някои лекарства може да предизвика главоболие подобно на това от мигрената. Важно е, при такова главоболие да се посъветвате с невролог или с личният ви лекар, а не да приемате големи количества аналгетици. Повечето болкоуспокояващи подтискат временно болката, но не решават проблема. Продължителното приемане на болкоуспокояващи може сериозно да навреди на вашето здраве.
  • Токсично главоболие. Най-честият причинител на това главоболие е алкохолът. Друг причинител на този вид главоболие е натравянето с въглероден окис.
  • Главоболие при инфекция. При доста инфекциозни заболявания и треска се наблюдава главоболие. То отминава след излекуването на инфекцията.